AZRA KOHEN I Pİ

Serinin son kitabı; 701 sayfa olan Pi'yi bitirmenin haklı gururu içerisindeyim! :) Bi an hiç bitmeyecek sandığım kitap, doğru zamanlama...

Serinin son kitabı; 701 sayfa olan Pi'yi bitirmenin haklı gururu içerisindeyim! :) Bi an hiç bitmeyecek sandığım kitap, doğru zamanlamayla son bir kaç yüz sayfasını öyle bir hızda okuttu ki bana bilinçaltıma mesajlar pata küte yerleşirken olay döngüsünün içerisinde adeta kayboldum!
Kitap'tan altını çizdiğim bir kaç cümleyi paylaşayım önce sizinle;

Gerekirse, kimsenin bilemeyeceği mahremimizden vurur bizi hayat. Dışarıda gövde gösterisi olsun diye dik durup gülerken cehennemi yanımızda taşırız.

Çünkü hayat sadece rüyada bir andır ve uyandığınızda bu anda yaptığınız her şeyin hesabı sizden sorulacaktır.

Tesadüf yoktu bu evrende, insan yaşaması gereken her şeyi yaşamalı, hissetmesi gereken her şeyi hissetmeli ve hayatının analizini yapmalıydı, ancak o zaman hayatın onu buluşturmak istediklerine hazır olabilirdi.Bu kadar mı? Tabii ki değil! Ama tüm altı çizili cümleleri de buraya eklemenin bir anlamı yok şimdi, biraz ilginizi çektiyse  bu fikirler, alıp okuyun kitabı :)

Şimdi de biraz olaylara girelim. Kitabı daha önce okumayanlar buradan aşağısını okumayabilirler.

Beni en çok etkileyen şey; sanırım Can'ın Duru'yu çözümlediği anlardı. O kendiyle yüzleşip; ''ilgi için kadınlığını kullanan, sevginin değerini bilmeyen, şımarık hak etmeyen bir orospu!''  diye düşündüğü dakikalar, ah dedim ne zaman tüm erkekler bunu fark edecek?

Deniz ve Özge'nin aşkı büyük bir sürprizdi benim için. Gerçekten ama ger-çek-ten böyle bir şey kitabı okurken aklımın ucundan dahi geçmemişti. Karakterler birleştiğinde fark ettim. Gerçekten; ikisi nasıl da birbiri için yaratılmış, nasıl da tatlı bir uyum içerisindeydiler. Dua ettim; yalvardım Allah'a kendi Deniz'imi bulabilmek için :)

Ada'nın yitip gitmesine üzüldüm. Göksel'in onu öylece kaskatı bir halde görmesine de öyle. Bu iki karakterin kitap boyunca birleşmesini beklemiştim oysa...

Duru'nun Can Manay şiddetine maruz kaldıktan sonra ki hali kafamda soru işaretlerine yol açtı. Ölmediği aşikar, ama eee? Keşke onun da analizlerini, düşüncelerini öğrenebilmenin bir yolu olabilseydi.

Yer yer kopuk, ama bütünüyle, bütün seriyle güzeldi! Şimdiye kadar okuduğum kitaplar arasında beni en çok etkileyen kitaplardı diyebilirim hatta. Yalnız benim aklım şu şifa merkezinde kaldı. Orası nasıl bir yer? Gerçekte böyle bir yer var mı? Yoksa yazar kendi dünyasında mı yarattı?

Azra Kohen'le karşılıklı oturup saatlerce sürecek bir sohbete kim hayır der ki? Kadına baştan, tırnağa hay-ra-nım!


Bunları da Sevebilirsin

6 yorum yapıldı

 1. Maşallah kuzum :))

  Nice okumalara :**

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. saol kuzum, amin inşallah.:))

   Sil
 2. Okuldaki öğretmenlerden birisi (Edebiyat) Fi Pi Çi gibi kitapları alıp okumayın size bir şey katmaz demişti . Tamam edebi olarak bir değer katmayabilir ama bu sözlerden ben bile etkilendim . Babama aldırmak için hemen başlıyorum çalışmalara ☺ ☺ ☺

  YanıtlaSil
 3. Fi elimde sürünüyor okuyamama hastalığından dolayı ama bitmek üzere inşallah :)
  Büyük spoiler vermişsin ölüyorum şu an derhal üçüncü kitaba atlamalıyım. Seri elimde yatıyor resmen :(

  YanıtlaSil
 4. üç kitabı da seri halde bitirmiştim bende ki hızla kitap bitiremem normalde akıcı ve sade bir dili vardı çünkü ama derin anlamlar yatıyordu içinde. Popüler bir kitap evet bol reklamı oldu doğru ama Azra Kohen ve hayata bakış tarzı etkilenilmeyecek gibi değil kesinlikle uzun bir sohbete bende hayır diyemem :)))

  YanıtlaSil
 5. Oooo sen daha yeni mi bitirdin ya, ben de pi ye bir şey yazmayacaksın diye düşünmüştüm. Azra hanıma mesaj falan da attım ben yanlışlarını bulup pislikliğine :D ama cok begendim seriyi, sen öyle anlatmasaydın kesinlikle okumazdım bu arada.

  YanıtlaSil

Çekinme, gönder gelsin.:)